A 2025-ben 60 éves Ökonómiai Osztály az erdő- és vadgazdálkodás gazdasági, szakpolitikai és társadalmi kérdéseivel foglalkozik. Az osztály megalapításának célja az volt, hogy az erdőértékelés, az üzemgazdaságtan, majd később a közjóléti szolgáltatások értékeléséből kiindulva támogassa az erdészeti ökológiai, faterméstani, nemesítési, munkaszervezési és egyéb tudományágakat, és teljessé tegye a gyakorlati erdőgazdálkodás fejlesztését szolgáló kutatásokat.
Az osztály tevékenységének legfontosabb célja, hogy elemzésekkel és módszertani fejlesztésekkel támogassa az erdőgazdálkodókat és a szakpolitikai folyamatokat. Ennek egyik eszköze az erdőgazdálkodással kapcsolatos nyilvános és egyéb adatforrások feldolgozása, valamint a kiemelt ágazati ügyekkel kapcsolatos felmérések készítése.
A hosszú ideje gondozott témák közül az egyik legfontosabb az erdő- és kártértékszámítás, amelynek mind módszertani fejlesztésével, mind a nagyterületű értékelésekkel rendszeresen foglalkozunk. Ehhez szorosan kapcsolódnak a fedezet és jövedelemszámítások, amelyek vonatkozhatnak a különböző intézkedések következtében kieső jövedelmek becslésére, céltámogatások szükséges nagyságának kiszámítására, piaci hatások követésére, vagy üzemi szintű hatékonyság-vizsgálatra.
Az erdők ökoszisztéma szolgáltatásainak értékelésével nagyszabású kutatás keretében foglalkozunk, amelynek célja, hogy olyan nyilvántartási és értékelési rendszert dolgozzunk ki, amely alkalmas az erdők társadalom számára nyújtott sokrétű javainak nyomon követésére és jelentőségének bemutatására. A társadalom természetfelfogásának, és az erdőgazdálkodás közönségkapcsolatainak értékelésére felméréseket végzünk.
A közelmúltban indítottuk el a vadászat és a vadgazdálkodás vizsgálatát, amelynek középpontjában a vadászati turizmus változásai és gazdasági hatásai állnak.