Nyelvváltó

Gyengénlátó Változat

Keresés

Püspökladányi Arborétum

A püspökladányi arborétum telepítése 1954-ben kezdődött. A három évtizeddel korábban meginduló szikfásítási kutatások ke­retében létesítették kötött, illetve szikes talajú és erdősztyepp klímájú termő­helyek erdészeti hasznosítása, valamint az erdők fafaj választékának bővítése céljából. A díszítő jellegű fásítások megalapozása, az ahhoz szükséges fa- és cserje­fajok, fajták, változatok kiválasztása és bemutatása csak másodlagos cél volt. Ezért az arborétum egyik részét erdőszerűen telepítették, 2 x 2 m-es hálózatban, többszintesen, sűrűn és elegyesen. A mintegy kéthektáros egykori szántóterületen akkor 1290 faj, fajta és változat került telepítésre. A létesítés óta eltelt idő alatt teljesen záródó állományban mára 450 fa- és cserjefaj maradt az alapállományból. Az Arborétum 1988-ban 8 hektárra bővült. 

Az Arborétum növényállománya közül kiemelkedő jelentőségűek a Lonicera, Cotoneas­ter, Ligustrum, Taxus, Juniperus, Acer, Corylus, Rosa, Prunus, Mahonia, Vi­burnum, Crataegus, Fraxinus fajok, amelyek természetes úton is szaporod­nak. A változatos növényanyagból említést érdemelnek még a különféle fás bazsarózsák, az 1928-ban telepített kocsányos tölgy csoport, vagy a különleges vasfa, iráni varázsfa vagy japán cseresznye egyedek. Virágzáskor aranyvesszőkben, díszalmákban, fehér és lila virágú orgonákban gyönyörködhetünk. Az Arborétumban található esőbeálló és egy kilátó, melynek magassága 16 m. A felső szintről K-i és D-i irányba nyílik szép kilátás. Az arborétum két tavában élő növények közül említést érdemel az átokhínár, a békatutaj, a fehér tündérrózsa, a sárga vízitök, a keskenylevelű gyékény, a mocsári illetve a szibériai nőszirom. Az arborétumban található a Bemutatóház, amelyet Kaán Károly születésének 125-dik évfordulója alkalmából nyitottak meg. Benne a Farkassziget élővilágát és a szikfásítási kutatások történetét bemutató állandó kiállítás látható. 

Az arborétum talaja igen változatos. Kisebb foltokban már a felszín alapján is azonosítható a réti szolonyec szikes talaj, nagyobb foltokban a szolonyecesedő réti vagy réti csernozjom talaj a jellemző. A területre jellemző ősnövényzet: a rosszabb minőségű területrészeken Festuca pseudovina - Achillea setacea asszociáció, a jobb minőségű területrészeken Lolium perenne - Cynodon dactylon - Poa angus­tifolia asszociáció. Az arborétum földrajzi fekvése: északi szélesség 47° 19'; keleti hosszúság 21° 09'. A tengerszint feletti magasság 89 m. Az átlagos évi középhőmérséklet 10,2°C, az eddigi legalacsonyabb hő­mérséklet -31,5°C, a legmagasabb pedig +40,4°C volt. A nyár második felében csaknem minden év­ben törvényszerűen aszályos időszak következik be. Ilyenkor a levegő hőmérséklete tartósan 25°C fölé emelkedik, a relatív páratartalom pedig 40% alá süllyed. Az átlagos évi csapadék 525 mm, általában május és június a legcsapadékosabb. 

Arborétum területén található az Erdészeti Tudományos Intézet irodaépülete, előtte áll Kaán Károly szobra, aki a természetvédelem és az al­földfásítás úttörője volt. Kaán Károly kezdeményezésére jött létre a Püspökladányi Szikkísérleti Telep is 1924 őszén. Szintén az irodaépület előtt áll Magyar Pál szobra, aki a biológiai tudományok dok­tora volt. Őt tekintjük a magyar erdészeti ökológia megalapítójának. Magyar Pál volt a kísérleti állomás első kutatója, illetve vezetője. A Bemutatóházhoz vezető út mellett áll Tury Elemér szobra, aki a II. világháború előtt és után, egészen 1963-ig vezette a telepen folyó kísérleteket. 

Nyitvatartás: 

  • H-Cs: 8:00 -16:00 
  • P: 8:00 - 13:00 

Belépőjegy: nincs 

 

Kapcsolat: 

  • Dr. Keserű Zsolt - állomásigazgató 
  • 4150 Püspökladány, Farkassziget 3. 
  • keseru.zsolt@uni-sopron.hu 
  • 06-54/451-169 

 

 

Cikk nyomtatása E-mail