Az Európai Űrnügynökség Living Planet tudományos szimpóziumát 2025. június 23. és 27. között rendezték meg Bécsben; a rendezvényen 119 ország mintegy 6500 képviselője mutatta be távérzékeléssel és klímaváltozással kapcsolatos tudományos munkáját. A háromévente megrendezésre kerülő, Európa egyik legnívósabb űrtávérzékelési rendezvényének az Austria Center, Bécs egyik legkorszerűbb multifunkciós épülete adott otthont.
A neves eseményen az Erdészeti Tudományos Intézet is képviseltette magát: kollégánk, dr. Molnár Tamás az A.02.04 „ Advances in Monitoring and Management of Forest Ecosystems” szekcióban tartott poszterbemutatót a pénteki napon. A krakkói Jagelló Egyetem kutatójával, dr. Ewa Grabskával közösen összeállított poszter címe „Country-scale tree species classification with Machine Learning in Hungary and Poland” volt.
A fafajok térbeli osztályozása kiemelten fontos területe az erdészeti célú távérzékelési kutatásoknak, e feladat modern módszerekkel országos léptékben is megvalósítható az Európai Űrnögynökség Sentinel-2 műholdképei és a Google Earth Engine felhőplatform segítségével. A bemutatott kutatás célja Magyarország és Lengyelország erdőterületeinek fafaj szintű osztályozása volt a mesterséges intelligencia segítségével.
Az osztályozáshoz Random Forest gépi tanulási algoritmus került alkalmazásra, tanítóadatként 50000 magyarországi és 400000 lengyelországi mintapontot felhasználva az országos szintű erdészeti adatbázisokból. Az osztályozás pontossága, országoktól és fafajoktól függően, elérte a 80-90%-ot; az osztályozás sikeressége elegyetlen tűlevelű állományok esetében volt magasabb, míg a lombelegyes állományok jóval nehezebben voltak kategorizálhatóak. Az eredmények ugyanakkor alátámasztják, hogy a nagyfelbontású űrfelvételek alkalmazása hatékony eszköz lehet az erdőtérképezési munkák során.
A poszterbemutató mellett kollégánk részt vett a szakmai konferencia teljes programján, ami magába foglalta a plenáris üléseket, szakmai előadásokat, technikai bemutatókat, valamint kerekasztalbeszélgetések egyaránt, kiváló alkalmat teremtve a társintézetek képviselőivel, kutatócsoportokkal történő kapcsolatfelvételre, ismeretcserére.